
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.3 mm |
| Width | 21 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 31.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 3.5 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | PBT, Polybutylene |
| Connector Type | Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Housing Color | White |
| Keyed | No |
Stock: 5563
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 25 | $0.21203 | $5.30075 |
| 50 | $0.21059 | $10.52950 |
| 100 | $0.20916 | $20.91600 |
| 300 | $0.20775 | $62.32500 |
| 500 | $0.20430 | $102.15000 |
| 1000 | $0.20091 | $200.91000 |
